blog o minimalistycznym stylu życia
RSS
wtorek, 11 marca 2014

Na obrazie Poussina Pejzaż z Diogenesem starożytny filozof pozbywa się swojego ostatniego dobytku, czary do picia. Uświadamia sobie, że jej nie potrzebuje, gdy widzi młodzieńca, czerpiącego dłonią wodę z rzeki. Co prawda nie rozstaje się ze spływająca z ramienia, raczej brudną, niebieską szatą – ale pomińmy ten szczegół, nie psujmy anegdoty.

Duchowych potomków Diogenesa można spotkać wszędzie, choć może nie są oni aż tak bardzo radykalni w ograniczaniu swego stanu posiadania. Mogę nosić ze sobą wszystko, co mam, mówi Jason Edwards. Mam kilka zmian ubrań, laptopa, dwa garnki, miskę, łyżkowidelec, futon i butelkę. Lubię siedzieć na podłodze i jeść owoce, orzechy, warzywa i ryż.

W tej chwili prawdopodobnie czujecie niechęć do Jasona, ale posłuchajcie go jeszcze. Zaletą pustego pokoju jest to, że zaczynamy zauważać przestrzeń wokół nas w sensie fizycznym i dostrzegać takie zjawiska jak zmiana światła słonecznego w ciągu dnia... Liczne przedmioty absorbują nas mentalnie i fizycznie – widzimy zbyt wiele trwałości w martwych rzeczach, a umyka nam witalność zewnętrznego świata przyrody.

Kolejną osobą jest Robby, który w 2001 roku doznał olśnienia. Gdy odjeżdżał ze swoją dziewczyną i psem z zalewanego powodzią domu w Austin w Teksasie, uświadomił sobie następującą rzecz: Został tam cały nasz dobytek. I nie miało to znaczenia. W ciężarówce nie było niczego, co mógłbym zamienić na cokolwiek w świecie i nie pozostawiliśmy żadnej własności, dla której zaryzykowalibyśmy nasze życie. Szkoda, że potrzebna była klęska żywiołowa, abym zrozumiał, co jest naprawdę cenne w moim życiu.

21:58, free.mind
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5
 
Najlepsze strony
Fajne stronki, fajne strony, ciekawe strony, blogi
DOBRE STRONY
Ciekawe Blogi
---------------------
Chrześcijaństwo
Religie
Polityka